2. sınıf Matematik Çarpma İşlemi Problemleri Testi

2. sınıf Matematik Çarpma İşlemi Problemleri Testi

Matematik dersinde kullanılan dört işlemden birisi olarak bilinen çarpma işlemi problem çözümlerinde sonuca ulaşmanızda yardımcı olabilecek bir işlemdir. İlkokul 2.sınıf itibari ile öğrencilere öğretilen çarpma işlemini hayatımızda birçok alanda kullanmaktayız. Çarpma işlemi yapılırken birçok aritmetik cebir işlemleri çerçevesinde yapılır. Çarpma işlemi birçok sayıyı defalarca toplamaktansa birbiri ile çarparak aynı sonuca ulaşmanın kısa yoludur. Bu tanıma örnek verilmesi gerekirse; 60 liradan 5 tane kitap alındığını varsayar isek, kitabın tutarını bulabilmek için 60’ı 5 defa birbiri ile toplayacağımıza 5 ile çarptığımızda aynı sonuca ulaşırız. Bundan dolayı çarpma işlemi aslında bir yandan da problemleri en kısa yoldan çözmemize yarayan bir işlem olarak belirtilebilir. Eğer bir işlemi toplama olarak yapmamız gerekiyorsa ;
60 + 60 + 60 + 60 + 60 = 300 sonucunu elde edebilir. Fakat uzun uzun yazmaktansa;
60 x 5 = 300 sonucunu en kısa sürede elde etmiş oluruz.
Çarpma işlemi yapar iken 60 (çarpılan) x 5 (çarpan) = 300 (çarpım) olarak belirtilir.
Çarpma işlemi yapılır iken ‘’x’’ ile gösterilir. Fakat bazı durumlarda ‘’.’’ İşareti çarpma işleminde kullanılabilir. Çarpma işlemini yapabilmek için ilk önce çarpım tablosunu ezberlemek gerekir. Çarpım tablosunu ezberlemek çarpma işlemini en kolay yoldan en hızlı şekilde çözebilmenizi sağlar.
2.Sınıf Matematik Çarpma İşlemi Problemleri konusu ile tek basamaklı sayıların çarpımını öğrenebileceksiniz. Aynı zamanda tek basamaklı sayılar en kolay çarpılabilen sayılardır. Çarpma işlemi yapılırken çarpılanın bütün basamakları sıra ile çarpılmalıdır. Ardından bütün basamaklar çarpan ile çarpılarak sonuç çizgisinin altına yazılmalıdır. 2. Sınıf Matematik Çarpma İşlemi Problemleri konusu ile birlikte bu konulara daha detaylı göz atabilir, böylelikle çarpma işleminin kullanılması gerektiği sorularda daha kolay yoldan çözüme ulaşabilirsiniz. Matematik konuları ne olursa olsun dört işlem terimini bilmek ve tanımak matematik dersinde başarılı olabilmek için şarttır. Bundan dolayı dört işlemlerden biri olan çarpma işlemini de tam anlamı ile öğrenmek gerekir. Bu alanda pratik yapmak ve kendinizi test etmek için sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözmeye başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir