2. Sınıf Matematik Deste Ve Düzine Testi

2. Sınıf Matematik Deste Ve Düzine Testi

Matematik dersinde işlem yapılırken ya da herhangi bir problem çözülürken deste ve düzine kavramı oldukça fazla kullanılır. Matematik dersinin en önemli konularından birisi olan deste ve düzine konusunda terimlerin tanımlarını inceleyebilir, bu terimler ile alakalı detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Deste ve düzine konusu matematiğin temelini oluşturan konulardan birisidir. Deste ve düzeninin ne olduğu bilinmediği taktirde matematiksel alanda birçok konuda çaresizlik yaşayabilirsiniz. Bu yüzden deste ve düzine konusu oldukça önemli bir konudur. Deste ve düzine ile ilgili işlem yapabilmek için öncelikle deste ve düzine terimlerini inceleyelim.
Deste; Aynı türden ya da aynı yapıda bir cismin 10 tane olacak şekilde bir araya gelmesi ile oluşur.
Düzine ise; Aynı türden ya da yapıdan cisimlerin 12 tane olacak şekilde bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu açıklamalara göre deste ve düzine arasındaki fark 2 rakamıdır. Deste 10 adet, düzine 12 adettir. Bu farkı unutmamak gerekir. Bu terimlere örnek vermek gerekirse;
- 12 misket bir düzine olarak kabul edilir.
- 10 çanta bir deste olarak kabul edilir.
Deste ve düzine konusunda alıştırma yapar iken şu kurallara dikkat etmek gerekmektedir;
- Düzine 12 , deste 10 adet aynı türden cismin bir araya gelmesi ile oluşur. Buna göre;
- 7 kalem 3 silgi bir deste oluşturmaz, 11 silgi ve 4 adet defter buna bağlı olaraktan düzine olarak kabul edilmez.
Deste ve düzine konularını işlerken kesinlikle bu kurallara dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde problemler ve soru çözümleri yanlış olarak elde edilir. Test ve sınavlarda da sorulacak olan bu sorular öncelikle cisim yapılarına ve farklılıklarına göre kontrol edilmelidir. Ayrı türden cisimler bulunuyor ise, bu konu çerçevesinde soru çözüme kavuşturulmalıdır. 2. Sınıf Matematik Deste Düzine konusu ile alakalı olarak yapacağınız pratikler ve test çözümleri bu konuyu daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Konu ile alakalı bilgi birikimi sahibi oldu iseniz, test çözmeye başlayarak alıştırma yapabilirsiniz. Deste ve düzine konusunda test çözerken dikkatli olmanız soruları doğru cevaplayabilmeniz adına önemlidir.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir