2. Sınıf Matematik Paralarımız Testi

2. Sınıf Matematik Paralarımız Testi

Dünya üzerinde yer alan tüm ülkelerde ticaretin ve ekonominin gerçekleşmesi adına alış-verişler yapılmaktadır. Alış – veriş yapılırken karşılığında verilen şeye para denir. Para günlük hayatımızda ve önümüzdeki dönemlerde her insanın ihtiyacı olduğu olacağı bir unsurdur. Daima herkese lazım olan para insanın ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kullanılan bir araçtır. Alışveriş yaparken her zaman parayı kullanmaktayız. Paranın ise dünya üzerinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Her ülke için farklı para birimleri bulunmasından dolayı, ülkemizde kullanılan para ise Türk Lirasıdır. Türk lirası ‘’TL’’ harfleri ile belirtilir. Türk Lirasının sembolik olarak gösteriminde ise, ‘’₺’’ sembolü kullanılır. Paralar değerlerine göre isimlendirilmektedir. Maddi değeri düşük olan paralar ise Kuruş olarak tanımlanır. Kuruş ise ‘’krş ya da kr’’ olarak ifade edilir. Böylece değeri büyük ürünlerde lira, değeri küçük ürünlerde ise kuruş kullanmaktayız. Kağıttan üretilen paralarımız arasında en büyüğü 200 Lira’dır.
- Kağıt Banknotlar : 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL, ve 200 TL’dir. Paraları tanıyabilmek için 2.Sınıf Matematik Paralarımız konusuna göz atabileceğiniz gibi konudaki örneğe göz atarak ön bilgiye sahip olabilirsiniz. Türk Lirası ve Kuruş bünyesinde Kağıt paralar yer aldığı gibi maddi değeri düşük olan ürünler için demir paralarda üretilmiştir. Ülkemizde madeni adı verilen bozuk olarak bilinen paralarda kullanılmaktadır.
- Madeni (Bozuk) Paralar : 1 kr, 5 kr, 10 kr, 25 kr, 50 kr, 1 TL olmak üzere kullanılabilmektedir.
Konuda bu paraları daha detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat konu içerisinde yer alan görsele göz atarak madeni paraları görebilirsiniz. 2. Sınıf Matematik Paralarımız konusu ile birlikte hem paraları tanıyabilecek hem de para ile ilgili işlemleri rahatlıkla yapabileceksiniz. Paralarımız adı ünitede para alıp vermeyi para üstü hesaplamayı ve paraların bir araya geldiğinde hangi değere ulaştığını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
Kısaca Örnek vermek gerekirse;
- 1 TL’nin içerisinde 2 tane 50 Kr. Bulunmaktadır.
- 1 TL’nin içerisinde 4 tane 25 Kr. Bulunmaktadır.
- 1 TL’nin içerisinde 10 tane 10 Kr. Bulunmaktadır.
- 1 TL’nin içerisinde 100 tane 1 Kr. Bulunmaktadır.
Paralarımız ünitesi ile ilgili yeterli ve gereken bilgiye sahip iseniz, testi çözmeye başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir