2. Sınıf Matematik Sıvıları Ölçme Testi

2. Sınıf Matematik Sıvıları Ölçme Testi

Sıvı maddenin hallerinden birisidir. Sıvı maddeler hayatımızın her alanında bulunabilmektir. Bu birçok şekilde örneklendirilebilir. Bu yüzden sıvı maddeleri ölçebilmek adına sıvı ölçü birimleri bulunur. Sıvı ölçü birimleri;
- Litre
- Desilitre
- Santilitre
- Mili litre olarak bilinir. Belirtilen ölçme birimlerine ise, sıvı ölçme birimleri adı verilir. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ölçme birimi ise Litre’dir. Temel ölçme birimi olarak bilinen Litre ‘’L’’ harfi ile gösterilir. Sıvı ölçme birimleri ise büyükten küçüğe sıralanarak sayılmaktadır. Bu durumda;
Litre – Desilitre – santilitre – mililitre olarak sıralayabiliriz. 2.Sınıf Matematik Sıvı Ölçme konusunda ölçü birimler ‘’L’’ , ‘’dL’’ , ‘’cL’’ ve ‘’mL’’ harfleri ile de gösterilebilir.
Litre ‘’L’’ , Desilitre ‘’dL’’, santilitre ‘’cL’’ , mililitfre için ise ‘’mL’’ harfi kullanılmaktadır. Matematik dersindeki konular arasında zor denebilecek seviyede olan sıvı ölçme konusuna iyi çalışmak gerekir. Günlük hayatta alış – veriş dahi yaparken bazen Litre terimini kullanabiliyoruz. Bu yüzden Litre’nin ne olduğunu bilmek ve ne ile eşdeğer olduğunu bilmek önemlidir. Aynı zamanda ölçü birimlerini çevirirken özellikle büyük birimleri küçük birimlere çevirirken her ölçü birimi inilmesi sonucunda 10 ile çarpılır. Küçük birimleri büyük birimlere çevirirken her ölçü birimi yükselişinde 10 ile bölünür.
- 1 L = 10 dL
- 1 L = 100 cL
- 1 L = 1000 mL
2.Sınıf Matematik dersinde Sıvı ölçme konusunda ölçü birimlerini daha detaylı inceleyebilme şansı yakalayabilirsiniz. Derste öğrenilen bilgileri testler ve deneme sınavları yolu ile taze tutabilir, bilgilerinizi tekrar ederken aynı zamanda pratik yapabilirsiniz. Bununla birlikte Sıvı ölçme birimleri arasından ülkemizde de en çok litre kullanıldığından litre ile alakalı en geniş bilgilere sahip olabilirsiniz. Litre hesabı günümüzde oldukça önemlidir. Birçok ürünü litre hesabı ile alabiliyoruz. Bu yüzden Litreye göre hangi fiyatın uygun olduğunu hesaplayabilmek adına Litre ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir. 2. Sınıf Matematik Sıvıları Ölçme konusu ile alakalı yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız , sizlere sunmuş olduğumuz testi çözerek pratik yapmaya başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir