2. Sınıf Matematik Tartma Testi

2. Sınıf Matematik Tartma Testi

Doğada bulunan ve hayatımızda kullandığımız her maddenin bir ağırlığı bulunmaktadır. Matematik konusundaki tartma başlığı ile bu maddelerin ağırlığını ve etkilerinin ne yönde olduklarını öğrenebilirsiniz. Her maddenin bir ağırlığı bulunduğundan bu maddelerin günlük hayatımızda ölçülmesi gerekebilir. Bundan dolayı ağırlık ölçme birimi olarak tartı adı verilen ölçüm aleti kullanılmaktadır. Tartı yardımı ile ölçülen maddelerin ağırlık rakamları ise, kilogram olarak ifade edilir. Ölçülen madde daha büyük ve ağırlık olarak yüksek rakamlar ile sonuç veriyor ise, ton terimini kullanmamız gerekir. Ağırlık olarak küçük değerlerde seyreden rakamlara kilogram dediğimiz için bu tarz rakamları ‘’kg’’ harfleri ile belirtebiliriz. Yapı olarak büyük ve ağırlık olarak uçuk rakamlara sahip maddeleri ise ‘’t’’ sembolü ile gösterebiliriz. Aynı zamanda kilogramlardan daha küçük ağırlıklar ise gram ile ölçülür. Gram ise ‘’g’’ şeklinde gösterilir. Matematik dersinde tartma konusu ile alakalı problemler çözüldüğünde;
- 1 kg = 1000 g
- 3 kg = 3000 g
- 5 kg = 128 g olarak baz alınabilir. Bununla birlikte, 1 kilogram 1000 gram, 1 ton 1000 kilogram, 1 gram ise 1000 miligram ile eşdeğerdir. Tartma işlemi günlük hayatımızın her yerinde lazım olacak bir etkendir. Bundan dolayı matematik derslerinde dört işleme önem verileceği gibi, tartma konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle tartma konusu ile alakalı problemler bu bilgilere sahip olunmadan çözülemez. Matematik alanındaki soruların konusu ne olursa olsun soruları anlamak çözmenin yarısıdır. Bununla birlikte öncelikle sorunun ne sorduğunu iyice öğrenmek ve soruyu anladığınızdan emin olmak gerekir. Aksi taktirde soru yanlış anlaşıldığında yanlış sonuçlar elde edebilirsiniz.
2. Sınıf Matematik Tartma konusu ile birlikte tüm işlemleri kavrayarak matematik problemlerini daha rahat çözebilmenizi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda problemlerde tartma ile alakalı işlemler gerçekleştirirken işlem sonucunda kullanılacak olan ölçü birimlerine de dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden tartma konusu iyi kavranmalıdır. Konu ile alakalı detaylı bilgiye sahip iseniz, matematik çalışırken diğer konuların birbirleri ile karışmaması adına pratik yapmanızda fayda var. Sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözerek pratik yapmaya başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir