2. Sınıf Matematik Tek Ve Çift Sayılar Testi

2. Sınıf Matematik Tek Ve Çift Sayılar Testi

Matematik ünitesine giriş konularından birisi ise Tek ve Çift sayı konusudur. Birçok alanda da tek ve çift sayıları bilmeden işlem yapmak mümkün değildir. Bu yüzden matematik dersinin en önemli konularından birisi de Tek ve Çift sayılardır. Matematik konusu hayatımızın her yerinde ihtiyacımız olan bir konudur. Çalışacağımız işte hatta çözeceğimiz problemlerde sayılarla işlem yapacağımızdan sayılar ile alakalı bilgilerin bilinmesi gerekir. Tek ve Çift Sayılar;
- Tek Sayılar: Birler Basamağında yer alan sayılardan oluşmaktadır. Bu sayılar ise; 1, 3, 5, 7 ve 9 rakamlarından oluşur. Verilen sayı dizisinin hepsi tek sayı anlamına gelmektedir.
- Çift Sayılar: Birler Basamağında yer alan tek sayı sınıfında dahil olmayan sayılardan oluşmaktadır. Çift Sayılara dahil olan rakamlar ise, 0, 2, 4, 6, 8 rakamlarından oluşmaktadır. Bununla birlikte 32 sayısının birler basamağında 2 rakamı yer aldığı için bu sayı çift sayı olarak belirtilebilir. 2. Sınıf Matematik Tek ve Çift Sayılar konusunda Ardışık Çift Doğal Sayılar, Ardışık Tek Doğal Sayılar içeriğine de göz atabilirsiniz. Tek ve çift sayılarda bilinmesi gereken konulardan birisi de ardışık olup olmadıklarıdır. Ardışık sayıların teklik ve çiftliklerine göre işlemleri belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir. Ardışık Çift Doğal Sayıların;
- Aralarındaki rakam farkı 2 olmalıdır. Aralarında 2 fark bulunan ve art arda gelen sayılara ardışık çift sayılar adı verilir.
- Ardışık Tek Doğal Sayılar ise, art arda gelen ardışık tek sayılardan oluşmaktadır.
Bu kurallar çerçevesinde {0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14} sayıları çift ardışık sayı olarak bilinir.
{1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15} sayıları ise tek ardışık sayılar olarak tanımlanır. Bu konular sayesinde ardışık sayıları öğrenebilir, Ardışık sayılarla toplama konusuna göz atarak ta toplama işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini inceleyebilirsiniz. Matematik dersi pratik yapılması gereken bir derstir. Matematik dersi içerisinde karşınıza birçok alanda farklı problemler çıkacağından her problem farklı işlem gerektirebilir. Bu yüzden sayıları ve sayıların yapısını tanımak bu problemleri çözerken yararımıza olacaktır. Tek ve Çift Sayılar ile alakalı pratik yapmak için test çözmeye başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir