2. Sınıf Matematik Uzunluk Ölçüleri Testi

2. Sınıf Matematik Uzunluk Ölçüleri Testi

Matematik alanında uzunluk ölçüleri önemli bir konudur. Bu konu ile alakalı edineceğiniz bilgiler hayatın her yerinde karşınıza çıkacağından bu konuyu iyi kavramak gerekir. Uzunluk kavramı matematik dersinde daha detaylı incelenmektedir. Uzunluk teriminin asıl anlamı ise; herhangi bir şeyin, bir uçtan öbür uca kadar olan uzaklığı olarak tanımlanır. Aynı zamanda iki nokta arasındaki yer aralığının ölçümü tul olarak bilinir. Uzunluk ölçüleri konusundaki kullanılan bir diğer terim ise ölçüdür. Ölçü; Bir niceliği o nicelik için, kabul edilmiş birimlerden birine göre oranlayarak değerlendirme anlamına gelir. Bu alanda kullanılan birim ise ölçme birimi olarak adlandırılır. Ölçü, ölçme sonucu bulunan rakam olarak belirtilir. Uzunluk ölçülerinin en genel temel birimi metredir.
Metrenin askatları;
- Milimetre
- Santimetre
- Desimetre
Katları ise;
- Dekametre
- Hektometre
- Kilometre olarak tanımlanmaktadır. Ölçüm yapılır iken ya da ölçme ile alakalı problemler çözülür iken, 1 km = 1000 m, 1 hm 100 m, 1 dam 10m olarak belirtilir. Uzunluk ölçü birimleri ile alakalı işlem yapılırken askatlar çevrilirken her basamakta 10 ile çarpılır. Katlarına çevirirken de her basamakta 10 ile bölünür. 2.Sınıf Matematik Uzunluk Ölçüleri konusuna göz atarken, ölçü birimlerinin birbirlerine çevirimi konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Ölçü birimlerinin birbirlerine çevirimi konusunda örnek vermek gerekirse; 32 m’yi metrenin katları ve askatları cinsinden ifade edelim. Bu tarz bir soru ile karşılaşır iseniz, Çözüm; 32 m = 320 dm, 32 m = 3200 cm, 32 m = 32000 mm olmakla birlikte
32 m = 3,2 dam, 32 m = 0,32 hm, 32 m = 0,032 km olarak ifade edilmelidir. Konunun bir diğer önemli içeriği ise Alan Ölçüleridir. Alan ölçüsünün temel birimi ise metrekare’dir. Karenin kenar uzunluğu 1 metre kare olduğundan ‘’m2’’ biçimde gösterilmektedir. Uzunluk ölçüleri konusunu işlerken hacim konusunu da inceleme şansı bulacaksınız. Bununla alakalı en temel bilgi ise hacim’in temel ölçü biriminin küp olduğunu bilmektir. 2. Sınıf Matematik Uzunluk Ölçüleri ile ilgili konuya göz atarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Hazırsanız teste başlayalım.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir