2. Sınıf Matematik Zaman Ölçme Testi

2. Sınıf Matematik Zaman Ölçme Testi

Günlük yaşantımızda ve hayatımızda zamanın yeri oldukça önemlidir. Bundan dolayı kısa zaman içerisinde çok fazla işler başarabilmeyi hedefleriz. Çok fazla işler başarabilmek için daha fazla çalışmak gerekir. Hayatımızda ise yapacak olduğumuz değişikliklerin sonu zaman içerisinde olduğundan en kısa zamanda en iyi yaşantıya sahip olmayı hedefleriz. Bundan dolayı hayatımızda zamanın önemini birçok örnekle açıklayabiliriz. Uçakların ve trenlerin hareket saati , otobüslerin varış süreleri , derslerin başlama saatleri ve bitiş saatleri zamanın işlediği önemli anlardan bir kaçıdır. Zaman kavramının ölçülmesi ve birbirine dönüştürülmesi önemlidir. Zamanın dönüştürülebilmesi ve birbirine dönüştürülebilmesi için matematiksel alanda belirli zaman ölçü birimleri yer almaktadır. Zaman ölçü birimleri ile zamanla alakalı işlemler yapabilmeniz mümkün. Zaman ölçü birimi olarak saat kullanılmaktadır. Saat zaman diliminin hangi aralıkta olduğunun göstergesidir. Bununla birlikte saat ‘’sa’’ harfleri ile ifade edilir.
Aşağıda yer alan tabloda zaman ölçme birimlerinin birbirine dönüşümünü inceleyebilirsiniz.
1 Saat 60 Dakika
1 Dakika 60 saniye
1 Saat 60 x 60 = 3600 saniye
1 Gün 24 Saat
1 Hafta 7 Gün
1 Ay 30 Gün
1 Yıl 365 Gün 6 Saat
1 Yıl 4 Mevsim 12 Ay
1 Asır 100 Yıl
Yarım Asır 50 Yıl
Çeyrek Asır 25 Yıl

Yukarıda verilen veriler herkes tarafından bilinen standart olarak çevrilmiş zaman dilimlerini göstermektedir. 2.Sınıf Matematik Zamanı Ölçme konusu ile alakalı birkaç örnek çözelim.
Saat 09:40’da başlayan bir spor programı, 11:30’da bitirse, verilen zaman aralığına göre spor programı kaç saat ve kaç dakika sürmüş olur? Bu gibi soruların çözümünü bulabilmek için öncelikle sorunun dikkatli olunması gerekir. Ardından sorunun ne istediğine bakılır ve çözüme başlanır. Konu ne olursa olsun en önemli ve etkili çözüm yöntemi bu şekildedir. Verilen sorunun çözümü ise şu şekilde;
- Bitiş Zamanı : 11 saat 30 dakika
- Başlangıç Zamanı : 9 saat 40 dakika
Programa bir saat ara verildiği de göz önünde bulunur ise, iki zaman dilimin birbirinden çıkarılması sonucunda program 1 saat 50 dakika sürmüş olacaktır. Ünite ile alakalı detaylı bilgiye sahip iseniz, testimizi çözmeye başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir