3. Sınıf Matematik Çıkarma İşlemi Problemleri Testi

3. Sınıf Matematik Çıkarma İşlemi Problemleri Testi

Dört İşlem terimi toplama , çıkarma, bölme, çarpma işlemlerinden oluşmaktadır. Dört işlem terimi matematik alanında sürekli lazım olan ve kullanılması gereken bir işlemdir. Çıkarma işlemi toplama işleminin eksiltilmesi olarak ta tanımlanır. Çıkarma işlemi yapılır iken rakamlar alt alta yazılmalıdır. Alt alta yazılan rakamlar sonucunda çıkarma işlemi yapılırken mutlaka sağ tarafından başlanmalıdır.
Çıkarma işlemi yapılırken;
- Sayıları alt alta yazmak önemlidir. Alt alta yazılmayan sayılar yanlış sonuca ulaşmanızı sağlar. Bununla birlikte kayma yapılan sayılar yüzüne hangi sayıdan hangi sayının çıkacağı net bir şekilde anlaşılamaz. Bundan dolayı 3.Sınıf Çıkarma İşlemi Problemleri konusunu inceleyerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Çıkarma işlemi konusu matematiğin temelini oluşturan konulardan birisidir. Bundan dolayı çıkarma işlemi olmadan matematik alanında bir temele sahip olunmaz. Bu yüzden çıkarma işlemini ve diğer dört işlem teriminin kapsadığı işlemleri iyi öğrenmek gerekir. Çıkarma işlemi problemleri genellikle bir sayıdan bir sayı çıkarılarak çözülmektedir. Örnek vermek gerekirse;
Ali’nin 10 adet kalemi bulunmaktadır. Ali sınıfta kalemlerini isteyen Ahmet’e 10 kaleminden 5 tanesini verdi. Ali’nin kaç kalemi kalmıştır? Bu sorunun çözümü ise; 10 kalemden 5 kalemin çıkarılması ile yapılır. Buna göre Alinin kaleminin bulunabilmesi için 10 kalemden 5 tanesi çıkarılması gerekir. 10 – 5 = 5 böylece Ali’nin 5 adet kalemi kalmış olur. Çıkarma işlemi yapılırken problemde verilen sayının eksilmesi ile yapılır. Bundan dolayı problemi iyi okumak anlamak ve problemin ne istediğini kavrayabilmek önemlidir. Matematik Çıkarma işlemi konusunda problemin ne istediğini tam olarak kavrayabilirsek, çıkarma işlemi konusundaki soruların hepsini rahatlıkla çözebiliriz. Çıkarma işleminde karşınıza çıkabilecek olan soru tarzlarından birisi ise, verilen rakamdan başka bir rakamın çıkarılması istenir. Problem okunup anlaşıldıktan sonra problemin istediği doğrultuda verilen sayı ile problem içerisinde belirtilen sayıyı çıkarmak sizi doğru sonuca ulaştıracaktır. 3. Sınıf Matematik Çıkarma İşlemi Problemleri konusunu detaylı bir şekilde inceledikten sonra sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözebilirsiniz. Bu sayede konu ile alakalı ne kadar doğru bilgilere sahip olduğunuzu test etmiş olursunuz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir