3. Sınıf Matematik Doğru, Işın Ve Doğru Parçası Testi

3. Sınıf Matematik Doğru, Işın Ve Doğru Parçası Testi

Matematik konusu grafiksel olarak birçok alanda doğrulardan oluşmaktadır. Bundan dolayı grafiksel sorularda doğrunun ne demek olduğu bilinmelidir. Matematik dersinde birçok terimle karşılaşırız. Bu terimlerden en çok kullananlardan birisi olan doğru terimini bilmek birçok soruyu anlayabilmenin anahtarıdır. Matematik dersinde yer alan doğru ışın ve doğru parçası konusunda grafiksel olarak kullanılan terimleri öğrenebilecek, doğrular ve doğru parçaları ile alakalı detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. Doğru; İki taraftan çekilip sonsuza tek uzatılabilen çizgiler anlamına gelmektedir. Doğruların en büyük özelliği istediği kadar uzayabilmeleridir. Matematik dersinde doğrular ile alakalı konular işlendiğinde doğruların uçunda yer alan oklar, doğruların istenildiği kadar uzatılabileceğini göstermektedir. Bundan dolayı doğruların birçok özellikleri bulunmaktadır. 3. Sınıf Matematik Doğru Işın ve Doğru Parçası konusu ile doğrular hakkında detaylı bilgilere sahip olabileceğiniz gibi, doğru parçalarının ne demek olduğunu da öğrenebilirsiniz. Doğru ışın ve doğru parçası konusunda yer alan bir diğer terim ise, Işın’dır. Işın; sadece bir yönde uzayabilen başlangıç noktası belli ve sabit olan çizgilere verilen isimdir. Doğru ve ışın arasındaki fark;
- Doğru çizgi şeklindedir. Fakat çizginin 2 ucunda oklar bulunur. Oklar doğrunun istenildiği kadar uzatılabildiğinin göstergesidir.
- Işın çizgi şeklindedir. Fakat çizginin bir ucu nokta şeklinde sabittir. Diğer ucunda ise ok bulunur. Bu ok ışının tek taraflı istediği kadar uzatılabileceği anlamına gelir.
Matematik dersinde işlenecek olan doğru ışın ve doğru parçası konusu ile birlikte ışın ve doğru arasındaki farkları detaylıca inceleyebilirsiniz. Doğru, matematikte birçok problemde ve çözümlerde kullanıldığından, doğru teriminin derinlemesine anlamını bilmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte doğru teriminin ne olduğu sınavlarda da sorulabilir. Doğru ışın ve doğru parçası konusu hem doğrular ile alakalı detaylı bilgilere, hem de doğruların parçalarının ne yönde olduğuyla alakalı bilgilere sahiptir. Bu konu iyi kavrandığı taktirde doğrular net olarak anlaşılabilir. Böylece bu ünitenin alıştırmasını yapmak için sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözmeye başlayabilirsiniz. Testi çözmek bu konu ile alakalı alıştırma yapmanızı sağlayacaktır. Hazırsanız teste başlayalım..

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir