3. Sınıf Matematik Zamanı Ölçme Testi

3. Sınıf Matematik Zamanı Ölçme Testi

Hayatımızda birçok işlemin yapılabilmesi adına zaman önemli bir kavramdır. Zaman kavramı geçen vaktin habercisidir. Günlük yaşantımızda birçok alanda zaman kavramını kullanılırız. Özellikle okula gidiş saati, dersin başlayış saati ya da otobüsün kalkış saatleri zamana göre ayarlanmaktadır. Birçok iş zamana göre ayarlandığından, zaman kavramının yakından bilinmesi ve bu kavramın kişiler tarafında fark edilmesi oldukça önemlidir. Bununla birlikte zamanın ölçülebilmesi ve dönüştürülebilmesi gerekir. Zamanın dönüşümleri şu şekilde ifade edilebilir;
- 1 Saat = 60 dakika ( Böylelikle 1 saat içerisinde yer alan değer 60 dakikadır. Yani 1 saat ifade edilmek istendiğinde 1 saat ile 60 dakika aynı değerde olduğu için, 1 saat yerine 60 dakikada denilebilir. )
- 1 Dakika = 60 Saniye ( 1 dakika içinde 60 tane 1 saniye bulunmaktadır )
- 1 Saat = 3600 Saniye ( 1 saatin kaç saniye olduğunu hesaplayabilmek için, 1 saat 60 dakika olduğundan dolayı 60 x 60 işlemini yaparak, 1 saatin kaç saniye ile eşdeğer olduğunu bulabiliriz. )
- 1 Gün = 24 Saat ( 1 Günün tamamlanması için 24 tane 1 saatin geçmesi gerekir. Bu yüzden 24 tane 1 saat 24 saat olarak tanımlanmaktadır )
- 1 Hafta = 7 Gün ( 1 Hafta içerisinde bulunan gün sayısı 7’dir. Yani Pazartesi günü başlangıç günü olduğuna göre pazara kadar olan gün sayısı 7’dir. Bundan dolayı 1 hafta 7 gün olarak belirtilir. Kısacası 7 günün dolması ile 1 hafta tamamlanmış olur. )
- 1 Ay = 30 Gün ( 1 Ay 4 haftadan oluşmaktadır. 4 Hafta içerisindeki gün sayısı 30 olduğundan dolayı, 1 Ay 30 gün olarak ifade edilir. )
- Yarım Asır = 50 Yıl ( 50 rakamı her alanda yarım olarak tanımlanır. 50 yarım olarak tanılandığından dolayı yarım kelimesi ile eşdeğer olarak kullanılır. )
3. Sınıf Matematik Zamanı Ölçme konusunu daha detaylı incelediğiniz taktirde zaman ve ölçüm ile alakalı daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz. Bu bilgileri sorular çözerek test edebilirsiniz. Hadi sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözmeye başlayın ve pratik yapın!

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir