3. Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam Testi

3. Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam Testi

Türkçe yapısında milyonlarda farklı anlamda sözcük ve kelime barındırmaktadır. Bu sözcük ve kelimeleri tek tek hangi anlamlara geldiklerini bilmek elbette zordur. Bundan dolayı Türkçe dersinde işlenecek olan sözcükle anlam konusunda sözcükler ile alakalı detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sözcükler bir araya gelerek cümleleri oluşturur. Sözcükte anlam konusu doğru cümleyi nasıl oluşturabileceğiniz hakkında da ipuçları vermektedir. Bundan dolayı 3.Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam konusu iyi bir şekilde öğrenmelidir. Ayrıca sözcükte anlam konusu birçok alt başlık içermektedir. Bununla birlikte derin ve detaylı olan sözcükte anlam konusu ile alakalı sınavlarda ya da testlerde birçok soru ile karşılaşabilirsiniz. Sözcükte anlam konusu başlıklar altında birçok konu barındırır. Bu konulardan bazıları ise;
- Mecaz Anlam
- Gerçek Anlam
- Terim Anlam olarak bilinirler. Fakat sözcükte anlam konusu sadece bu başlıklardan ibaret değildir. Sözcükte Anlam konusu ile alakalı en doğru bilgiyi konuyu inceleyerek alabilirsiniz. Sözcükte Anlam konusu ile alakalı ön bilgi vermek gerekirse;
- Gerçek Anlam; Türkçede problemlerde oldukça fazla kullanılan ve sorulan bir terimdir. Bu terimin anlamı ise, sözcükte akla gelen ilk anlam olarak bilinir. Bununla birlikte gerçek anlam başlığı yan anlamda içermektedir. Yan anlam ise, sözcükteki temel anlama bağlı olarak akla gelen ikinci ya da üçüncü anlam olarak ifade edilebilir.
- Mecaz Anlam; Sözcüğün temel ve yan anlam dışında kazanmış olduğu anlama verilen genel isimdir. Bu tanıma göre mecaz anlama örnek vermek gerekirsek; Soğuk Davranış örneğini veririz. Soğuk davranış tamamen mecaz bir kelimedir.
- Terim Anlam; Spor, sanat ve bilim alanlarda kullanılan özel anlamlı sözcüklerdir.
3.Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam konusu ile birlikte en doğru alanlarda en doğru kelimeleri kullanmayı da öğrenebilirsiniz. Böylece bu konu sayesinde sözcükleri yakından tanımış ve anlamlarını öğrenmiş olacaksınız. Sizin için hazırlamış olduğumuz sözcükte anlam konusu ile alakalı testi çözerek konuyu pratik yapabilirsiniz. Konuyu pratik yapmanız daha iyi öğrenmenize ve konuyu daha fazla anlamanıza yardımcı olacaktır. Hazırsanız teste başlayalım.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir