3. Sınıf Türkçe Tekil ve Çoğul Adlar Testi

3. Sınıf Türkçe Tekil ve Çoğul Adlar Testi

Türkçe dilinde birçok özellik bulunmaktadır. Günümüzde Türkçe dilini kullanırken farkında olmadan birçok kurala göre konuşmaktayız. Bu kuralların başında ise, Türkçeyi düzgün telaffuz etmek ve cümlenin tek ve çok olduğuna dikkat etmek yer almaktadır. Türkçe dilin kullanırken neden bunu farkında olmadan yapıyoruz? Çünkü Türkçe dili bizim konuşmayı öğrendiğimiz günden beri kullandığımız bir dil olduğundan dolayı bu dili rahat kurallara uygun ve akıcı bir şekilde konuşabiliyoruz. Aslında Türk dili Türkçe dersi olarak incelendiğinde Türkçeyi bilmeyen bir kişi için oldukça zor bir dildir. Türk dili o kadar zengindir ki, bazen bir cümle içerisinde aynı kelimeler kullanılsa dahi, yapılan vurgu sayesinde cümlenin anlamı tamamen değişebilir. Bu durum ise Türk dilinin tamamen zengin bir içeriğe sahip olmasına bağlanıyor. Birçok alanda günlük hayatımızda cümle kürardan farkında olmadan vurguladığımız özelliklerden birisi de tekil ve çoğul adlardır. Birçok kişi Türkçe dersi ile alakalı herhangi bir eğitim almadan önce tekil ve çoğul adları bilmez. Bilmediğinden dolayı ister istemez tekil ve çoğul konusu ile alakalı bilgi sahibi olmadığından Türkçe konuşurken tekil ve çoğul eklerini kullanır. Buda dilin öğrenimine bağlıdır. Türkçede farkında olmadan vurguladığımız isimleri tekil ya da çoğul yapan bazı ekler bulunmaktadır.
- Tekil; sayısal anlamda tek olan çoğul takısı almamış adlardır.
- Çoğul; sayısal anlamda birden fazla olan çoğul takısı almış adlardır.
Türkçede tekil adların herhangi bir takısı bulunmamaktadır. Fakat çoğul adlar birden fazla olduğunu belirtmek için lar, ler takıları alır. Tekil ve Çoğul isimlere örnek vermek gerekirse;
- Tekil isimler; gazete, balık, roman ( teklik bildiriyor 1 adet )
- Çoğul isimler; gazeteler, balıklar, romanlar ( çokluk bildiriyor lar, ler eki almış ).
3.Sınıf Türkçe Tekil ve Çoğul Adlar konusu basit bir konu gibi görünse de ilerleyen dönemlerde sorulan sorularda da karşınıza çıkabilecek bir konudur. Bundan dolayı Tekil ve Çoğul adlar konusunu daha iyi öğrenebilmek adına bazı örneklere göz atılması gerekir. Bu konu ile alakalı testimizi çözmek için hazırsanız, başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir