4. Sınıf Türkçe Betimleme Testi

4. Sınıf Türkçe Betimleme Testi

Türkçe çok zengin kelimelere sahip olduğu gibi duygu ve düşüncelerimizi karı tarafa aktarırken anlatım yönünden de başvurabileceğimiz birçok yöntem mevcuttur. Doğa seslerini, hayvan seslerini, eşya ve tepkilerimizin seslerini bile yansıma sesler dediğimiz şekilde yazıya dökebiliriz. Hatta bir kimsenin görmediği yeri, tanımadığı kişileri öyle bir anlatırız ki karımızdaki kişi bunu zihninde resim haline getirir ve gerçeğine yakın şekliyle zihninde canlandırır. Mesela girişte bizi karşılayan kırmızı güller vardı daha birkaç adım atmadan beyaz bir köpek kulübesi ve mavi ev dediğimiz herkesin aklına benzer eyler gelir. İşte kişileri, doğayı ve eşyaları onlara ait özelliklerini yaşanan olaylardaki duygu ve düşünceleri o andaymış gibi ayrıntı vererek karımızdaki kişinin zihninde bir gerçeğe yakın bir şekle dönüştürmeye betimleme diyoruz. 4. sınıf Türkçe betimleme konusunda öğrencilere aktarılmaktır.
4. sınıf Türkçe betimleme temel olarak öğrencilere aktarılacaktır. Kitaplar ve hikâyelerin sayfalarına bir tane resim hikâye ya da masalla ilgili resimler vardır. Bu resimler bize okuduğumuz hikâye kahramanlarının hakkında bilgi verirken hikâyenin diğer kahramanlarını gözümüzde canlandırmamız için betimleme yapılır kırmızı balıklı kızın resmi hikâyede varsa o resimdeki kız hikâyeye göre koşar yemek yer korkar ama eğer kırmızı balıklı kızdaki kurdun büyük anne ve avcının resmi yoksa onları anlatırken acıkmış ve kırmızı başlıklı kızı kandırmak için büyükannesinin mavi elbisesini giymiş kahverengi kurt diye betimleyerek anlatırsak da herkesin gözünün önüne aynı kurt gelir.
4. sınıf Türkçe betimleme ile öğrencilerin daha iyi betimleme anlayışına ulaşması hedeflenir. Betimleme yapılırken kişilerin özelliklerini anlatarak yapabiliriz. Uzun boylu, sarı saçlı, mavi gözlü kız elinde papatyalarla ve beyaz elbisesiyle gülümseyerek evine doğru gidiyordu şeklinde birini anlatabilir veya doğa ve doğadaki canlıları anlatırken yemyeşil meyve ağaçları, rengârenk çiçekleri önünde masmavi bir deniz olan büyük bir bahçeydi diye betimleyebiliriz. Cansız varlıkları mavi ile boyanmış bir avlunun içerisinde kırmızı bir ev evin hemen girişinde cam vazolar biraz daha ilerleyince geniş bir oturma odası dikdörtgen sarı bir masa ve iki adet koltuk var şeklinde nitelerken sayı, renk, biçim ve şekillerini tasvir ederek betimleyebiliriz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir