4. Sınıf Türkçe Deyimler Ve Atasözleri Testi

4. Sınıf Türkçe Deyimler Ve Atasözleri Testi

Türkçe gelişim ve ilerleyiş açısından oldukça ileri seviyeye yükselen ve yükselmeye de her daim devam eden bir dil ailesidir. Bu gelişim ve etkin yükselişte geçmişten geleceğe önemli noktalar yer almaktadır. Bu önemli noktalardan biri atasözleri iken diğeri deyimlerdir. Atasözleri ve deyimler Türk dilinde etkin olarak ilerleyiş ve nesilden nesle aktarılmalarıyla da mükemmel bir düzen haline gelmişlerdir. Öğrencilere temel olarak bu aktarım ilkokulda başlamaktadır. 4. Sınıf Türkçe Deyimler Ve Atasözleri müfredatta öğrencilerin de dil bilgisi konusunda bilgilerinde etkin olmaları hedeflenerek onlara aktarılmaktadır.

Türkçe Deyimler

Deyimler şahsa ve zamana göre çekimlenebilen genelde mecazi anlamda kullanılan ancak gerçek anlamlarda da kullanabilen yazı türleridir. Deyimler genelde kalıplaşmış sözcükler olarak bilinmektedir. Yani ayrı veya aralarında farklı sözcük grubu, noktalama işareti ve benzeri dil bilgisi araçları kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde bu durum dil bilgisi yanlışına girmekle birlikte, anlatım bozukluğuna yol açacaktır. 4. Sınıf Türkçe Deyimler Ve Atasözleri konusunda öğrenciler temel dil bilgisi gereksinimlerini atasözleri ve deyimler adına tamamlanması amaçlanmaktadır. Deyimlerde yer alan cümle veya cümle grupları yerine eş anlamlıları kullanılamaz. Deyimler bir kavramı veya olan, olmuş olayı anlatmak adına kullanılan kalıplaşmış söz öbekleridir.

Deyimlere örnek verecek olursak: Burun kıvırmak, İki yakası bir araya gelmemek.

Türkçe Atasözleri

Atasözleri dilin gelişimi ve etkinleşmesi amacıyla kullanılan, kullanılmaya da devam edilecek kalıplaşmış cümle gruplarıdır. Tarihte geçmişten geleceğe belli bir gözlem veya süregelmiş zaman sonucu ortaya çıkan öğüt amacıyla kullanılan kalıplaşmış söz öbekleridir. Atasözleri de deyimler gibi sıralı yazılır ve herhangi bir cümle değişikliği, cümle arasında noktalama işareti kullanımı veya eş anlamlı kelime kullanımı dilbilgisi hatası olup, anlatım bozukluğuna yol açmaktadır. Bu temel bilgiler öğrencilere 4. Sınıf Türkçe Deyimler Ve Atasözlerinde aktarılmaktadır.

Atasözlerine örnek verecek olursak: Ak akçe kara gün içindir. Terzi kendi söküğünü dikemez.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir