4. Sınıf Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler Testi

4. Sınıf Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler sözcük ve kelime gruplarında çok değerli bir yer tutmaktadır. Bunun temel sebebi Türkçede bir cümle birden fazla anlama gelebildiği gibi iki farklı kelime aynı düşünceyi veya anlamı ifade edebilmektedir. Cümleler belirli düzene göre dilbilgisine uygun olarak kullanılmaktadır. Eş anlamlı kelime, iki farklı yazılımdaki kelimenin aynı anlama gelmesidir. Türkçe çok çeşitli ve anlam kapasitesi yüksek dil ailelerinden biridir. Bu durum dilin zenginleşmesinin yanında gelişmesine de yardımcı olmaktadır.
Eş Anlamlı Kelimelere Örnekler
İlköğretimde öğrencilerin öğrenmesi hedeflenerek dil bilgisinin temel olarak verildiği dönemde 4. Sınıf Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler müfredat eşliğinde aktarılmaktadır.
Eş anlamlı kelime örnek 1: “Beyazı bu kıza çok yakıştırıyorum”. Cümledeki beyaz renk ile şimdi diğer cümlede kullanacağımız ak kelimesini karşılaştırırsak, “Elleri çok aktı”. İkisi de renk nitelemek amacıyla kullanılmış kelimelerdir. Buradaki temel amaç birden fazla farklı kelimelerle tek bir anlama ulaşılabilmesidir. Beyaz ve ak aynı anlama gelmekte olan eş anlamlı kelimelerdir.
Eş anlamlı kelime örnek 2: “Kırmızı kirazlardan bizlere de getirin”. Diğer cümle ise, “Al bayrağım uğruna canımı veririm”. İki cümlede de hedeflenen renk kırmızıdır. Al ve kırmızı eş anlamlı kelimeler olup birbirleri yerine her türlü cümle ve cümle gruplarında kullanılabilinmektedir. Al da kırmızı da renk ifade etmektedir.
Eş anlamlı kelimeler örnek 3: “Kara köpeği çok severdi”. Diğer cümle ise “Siyah gözleriyle hepimizi çok korkutmuştu”. İki cümlede de okuyana aktarılması amaçlanan renk aynıdır. Siyah ve kara eş anlamlı kelimelerdir. Aynı şekilde ikisi de birbirleri yerine kullanılabilirler. 4. Sınıf Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler çeşitleri artmakta, her geçen gün Türk dil ailesine yeni bir eş anlamlı kelime eklenebilmektedir.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir