4. Sınıf Türkçe Eş Sesli Kelimeler Testi

4. Sınıf Türkçe Eş Sesli Kelimeler Testi

Geniş ve sözcük bakımından oldukça zengin olan Türkçe çeşitli sözcük ve sözcük grupları açısından da çeşitlilik göstermektedir. 4. Sınıf Türkçe Eş Sesli Kelimeler temel olarak dilin gelişmesinde etkili bir noktadadır. Eş sesli kelimeler yazılışı aynı ancak anlamları farklı olan kelimelerdir. Bu sözcük türleri Türkçenin gelişimi ve anlam fazlalığı açısından oldukça değerli ve önemlidir. Eş sesli kelimelere örnek verecek olursak: yüz kelimesini örnek verebiliriz. -Yüz hem denizde yüzmek anlamına gelmekte hem de insan vücut hatlarından biri olan organ anlamına gelmektedir. Cümlede yazılış ve genel yapı itibari ile anlam kargaşası giderilebilir.

Eş Sesli Kelimelere Örnekler

Cümle içerisinde kullanılırsa “Denizde yüzmek çok hoşuma gidiyor.” Bu cümlede yer alan – yüz denizde yüzmek anlamına gelmekte, hiçbir şekilde organ olan yüzü ifade etmemektedir. İkinci diğer cümle ise “ Yüzümdeki sivilceler beni çok rahatsız ediyordu.” Bu cümlede ise kullanılan -yüz kelimesi vücut organı anlamında kullanılmıştır. Bu bağlamda eş sesli kelimeler çok anlam çeşitliliği sağlaması açısından Türkçeye etkin bir gelişim hizmeti sunmaktadır. Eş sesli sözcüklere bir diğer örnek ise -Yaz kelimesidir. Yaz insanların sıkça kullandığı bir kelimedir. 4. Sınıf Türkçe Eş Sesli Kelimeler de sıkça kullanılan bir örnektir. Cümle içerisinde kullanacak olursak “Yaz mevsiminde sizler de denizde yüzmeyi sever misimiz?” Bu cümlede yer alan -Yaz mevsimsel olarak kullanılan bir kelimedir. Diğer taraftan “Ahmet bu notları hemen yaz.” Bu cümlede yer alan -Yaz kelimesi ise yazmak eylemidir.

4. Sınıf Türkçe Eş Sesli Kelimeler sözcük ve dil gelişimi açısından gösterdiği önemin yanında, anlam fazlalığı ile de Türkçeyi ileri seviyeye taşımaktadır. Öğrencilerin dil bilgisi konusunda temel olarak öğrenmeleri hedeflenen bir konu niteliği taşır.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

“4. Sınıf Türkçe Eş Sesli Kelimeler Testi” için bir cevap

  1. 💛 Tuğçe 💛 dedi ki:

    Harika bir testti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir