4. Sınıf Türkçe Eylemler ( Fiiller ) Testi

4. Sınıf Türkçe Eylemler ( Fiiller ) Testi

Bizler duygu düşünce ve isteklerimizi karşı tarafa aktarırken karşı tarafın anlayacağı şekilde anlatmak önemlidir. Bunun için de kurduğumuz cümleleri ne kadar düzgün ve doğru kelimeler seçersek anlatmak istediğimiz kişinin anlaması kolay olacaktır. Dilimizde her durum olay duygu ve düşüncelerimizi anlatmamızı sağlayan kelimeler eylemlerdir. Eylemler bize kişinin ne yaptığını söyler. 4. Sınıf Türkçe Eylemler ile öğrencilere üstün bilgilerle donatılması hedeflenir.
Çocuk ağlıyor cümlesindeki çocuk ne yapıyor sorusunun cevabı ağlıyor, adam koşuyor buradaki kişi adamdır ve adamın bize ne yaptığını ifade eden kelime eylemdir. Bir kelime işi hareketi anlatıyorsa yazmak, okumak, çizmek, dinlemek gibi iş eylemleri bir nesnede ya da kişide olan değişimleri anlatıyorsa büyümek, hastalanmak, solmak gibi oluş, bir durumu duyguyu anlatıyorsa gülmek, ağlamak, uyumak gibi durum eylemleridir. 4. Sınıf Türkçe Eylemler öğrencilere aktarılır.
Yani eylemler diğer adıyla fiiller iş, oluş, hareket, durum ve duygu bildiren kelimelerdir. Fiiller olmadan cümle kurmak dolayısıyla söylemek istediklerimiz anlatmak mümkün değildir. Yaptığımız tüm hareket, iş, durumlar fiildir. Gün içerisinde uyanmak, kahvaltı yapmak, hazırlanmak, okula gitmek, yazı yazmak ders dinlemek, eve gelmek bunların hepsi yaptığımız eylemlerdir. Bunları ifade ederken kullandığımız kelimeler fiillerdir. Fiiller olmadan kendimizi anlatamayız çünkü cümle içerisinde fiil olmazsa cümle kurulamaz.
4. Sınıf Türkçe Eylemler konusunda öğrencilere aktarılır. Türkçede kelimeler ya isimdir ya da fiildir. Bir kelime anlam olarak iş, oluş ve hareket bildirirse eylemdir ve eylemi isimlerden ayırt etmek için kelimenin sonuna mek, mak ekleri getirilir ortaya çıkan kelime bir i olu ve durum bildiriyorsa ve anlamlı oluyorsa eylemdir.
Defter-mek  deftermek- anlamsız (bir hareket bildirmiyor)
Koş-makkoşmak-anlamlı (bir hareket bildiriyor)
Cümle içerisinde Ayşe koşuyor eklinde ifade ederiz.
Türkçe’ de cümle kurabilmek için özne ve yüklem gereklidir. Özne işi yapan kişidir. Ben sen o Ahmet Ayşe kedi rüzgâr gibi yani eyleme kim yaptı diye sorarsak cevap ne ise o öznedir. Yüklem de cümle içerisindeki iş, oluş, durum bildiren kelime yani eylemdir.
Ayşe geldi.
Gel - mek iş oluş hareket bildiriyor. Mek ekini aldığı zaman anlamlı o yüzden cümlenin yüklemdir.
Kim geldi? Ayşe geldi Ayşe bu cümlede öznedir.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir