4. Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam Testi

4. Sınıf Türkçe Sözcükte Anlam Testi

4. sınıf Türkçe sözcükte anlam konusu öğrencilerimize ilköğretim döneminin son yılında verilen bir eğitimdir. Öğrencilerin kullandıkları sözcüklerin anlamlarını bilmeleri gereklidir. Doğru zamanda doğru kelimeyi kullanmak ileride ki hayatlarında onlara çok yardımcı olacaktır.

4. sınıf Türkçe sözcükte anlam konusunu öğrenirken ilk olarak sözcük nedir onu öğrenerek başlarlar. Sözcük, cümlenin anlamlı en küçük birimidir ya da tek başına anlamsız olan fakat cümle içerisinde anlam kazanan en küçük birimdir. Öğrencilerin bu konu işlenirken öğrenmesi gereken sözcüklerin sahip oldukları anlamların dışında başka anlamlara da sahip olabileceğidir. Ayrıca birçok sözcüğün karşıt (zıt) anlamına karşılık gelen kelimelerinde var olduğunu öğrenmesi gerekir. Sözcükte anlam konusu işlenirken sözcüklerin mecaz anlam, terim anlam ve gerçek anlam şeklinde kullanım ayrılıkları da öğrencilere anlatılır. Mecaz anlam ve gerçek anlam ayrımı öğrenciler için öğrenmesi en keyifli ve bir o kadarda karmaşık olan kısmıdır. Öğretmenin bu konuyu anlatırken doğru örnekleri seçerek öğrenciye bilgiyi aktarması önemlidir. Çünkü öğrencinin verilen örnekler üzerinden bu konuyu anlaması daha kolaydır. Örneğin ; ‘‘Otobüse yetişemezsem, işte o zaman yanarım.’’ cümlesinde ‘yanarım ‘ sözcüğünün mecaz anlamda kullanıldığını anlamasını gerekir. Yazılışı aynı fakat anlamı farklı olan kelimelerin kullanımında örneğin; ‘’ yüz’’ sözcüğünün geldiği birçok anlamı öğrenci her bir farklı örnekle daha iyi anlayacaktır.

4. sınıf Türkçe sözcükte anlam konusu yeni eğitim sistemimizin gerektirdiği ilk dört senelik eğitimin son senesi verilen önemli bir konudur. Bu konu öğrencinin belleğinde sağlam bir yer edinirse gelecek hayatında hem yazı dilinde hem de yapacağı konuşmalar açısından ona çokça yardımcı olacaktır. Ayrıca yanlış anlaşılmaları önlemek açısından da oldukça önemlidir. Öğrencilerimizin girmeye mecbur olduğu liseye geçiş sınavlarında çözmesi gereken Türkçe testlerinde var olan en önemli konulardan biridir.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir