5. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme Testi

5. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme Testi

Kuvvet, sabit bir cismi hareket ettiren, hareketli bir cismi durduran, hızlarını değiştiren, hareket eden cisimlerin yönlerini değiştiren ve nesneleri şekilsel olarak değiştirebilen bir etkidir. Newton olarak adlandırılan kuvvet birimi, dinamometre adı verilen alet ile ölçülmektedir.
Nesnelerin hareketine zıt yönlü olan kuvvet ise sürtünme adıyla adlandırılır. Bu kuvvet cisimleri hareket ettiremez fakat hareketlerini durdurabilir ya da daha da yavaşlamalarını sağlayabilir. Sürtünme kuvveti sürtünen bölgelerin cins ve ağırlığına bağlı olarak değişmektedir. Sürtünen bölgelerin büyüklüğü sürtünme kuvveti ile ilgili değildir. Sürtünme kuvveti kaygan zeminlerde her zaman olduğundan çok daha azdır. Buz üzerinde yürümenin zorluğu, sürtünme kuvvetinin az olmasından kaynaklanmaktadır. Yine aynı şekilde ıslak zeminlerde arabaların gitmekte zorlanması da sürtünme kuvvetinin az olmasından kaynaklanmaktadır. Sürtünme kuvvetinin önemi arabaların frenleri, yolda yürümemiz ve eşyaların hareketsiz durması adına önem taşımaktadır.
Sürtünme kuvveti cisimlerin yüzeylerinin aşınmasına, enerji kaybına ve ortaya çıkan ısı nedeniyle yangınlara da neden olabilir. Bu sorunlar nedeniyle sürtünme kuvvetinin hesaplanması önem taşımaktadır. Sürtünme kuvveti ve kuvvetin ölçülmesi, birçok alanda kullanılmakta ve özellikle ar-ge faaliyetleri kapsamında büyük yararlar sağlamaktadır. Sitemizde kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme ile ilgili olarak yapacağınız testler ile bilgilerinizi test edebilir ve bu konuları çok daha iyi anlayabilirsiniz. Sürtünme kuvveti ve ölçülmesi konusunu doğru bir şekilde öğrenmek, gelecek yıllar için size büyük fayda sağlayacaktır.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir