6. Sınıf Matematik Çarpanlar ve Katlar Testi

6. Sınıf Matematik Çarpanlar ve Katlar Testi

Matematik dersinde anlatılan ya da anlatılacak olan Çarpanlar ve Katlar konusu ile birlikte sayıların çarpanları ve katlarını öğreneceksiniz. Matematik dersi sürekli olarak sayılarla işlem yapmaya imkân sunduğundan dolayı birçok problemin çözülebilmesi adına eğitim süresi içerisinde birçok terim ve konu ile karşılaşabilmekteyiz. Bundan dolayı matematik problemlerini çözümlerken, kesinlikle ezbere işlem yapılmamalıdır. Matematik konusu hafızaya alınması gereken bir ders olduğundan dolayı, ilk soruda yanlış yapmanız, ileride de o sorunun çözümünü yanlış hatırlayacağınız anlamına gelmektedir. Bundan dolayı matematik dersleri ile alakalı konunuz olmayan soruları çözmeye çalışmayın. Bu size herhangi bir fayda değil, tam tersine zarar sağlayacaktır. Derslere en verimli şekilde çalışmanın yolu konu ile alakalı ön bilgi edinmek için araştırma yapmaktır, soru çözmek değil. Konu ile alakalı kendiniz araştırma yapabilirsiniz. Konu ile alakalı işlenecek terimlerin anlamlarına bakabilir, konuyu detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat matematik dersi ile alakalı bir konu sınıfta işlenmediği halde internet üzerinden o konu ile alakalı test çözmenizi kesinlikle önermiyoruz. Bundan dolayı öncelikle konu araştırması yapmanız yarar sağlayacaktır. 6.Sınıf Matematik Çarpanlar ve Katlar konusu ile sayıların daha detaylı incelemesini yapabileceksiniz. Aynı şekilde konu başlığından anlaşıldığı gibi Çarpan ve kat terimlerinin ne anlama geldiğini de bu konuya göz atarak detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Çarpanlar ve Katlar konusu ile alakalı ön bilgi vermek gerekirsek;
- Bir doğal sayıyı kalansız olarak ( tam ) bölebilen sayıya o doğal sayının çarpanı adı verilir. Bu tanıma göre elinizde bir doğal sayı olması ve bu doğal sayının işlemler yapıldığında kalansız bir sonuca ulaştırması gerekmektedir. İşlemler sonucunda kalansız bir sonuç elde edildiğinde buna o doğal sayının çarpanı adı verilmektedir.
- Çarpanlar ve Katlar konusunun bir diğer terimi ise katlardır. Katlar ise; bir doğal sayının kalansız böldüğü sayıların tümüne o doğal sayının katları adı verilmektedir.
Çarpan ve Kat terimi ile daha detaylı bilgiyi 6.Sınıf Matematik Çarpanlar ve Katlar konusuna göz atarak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu konu hakkında test çözmek isterseniz, sizin için hazırladığımız testi çözümleyebilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir