6. Sınıf Matematik Cebirsel İfadeler Testi

6. Sınıf Matematik Cebirsel İfadeler Testi

Cebirsel İfade konusunda birçok terim ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle Matematik dersinde cebirsel ifadeler konusuna giriş yapmadan bu terimleri öğrenmeniz faydalı olacaktır. Cebirsel ifadeler konusunu birçok kere anlatılsa da öğrenciler tarafından cebirsel ifadenin ne anlama geldiği bilinmemektedir. Bundan dolayı cebirsel ifadeler iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Birçok öğrenci cebirsel ifadeler konusu görmüş olmasına rağmen, test ve sınavlarda bu konu ile alakalı çıkan soruları çözememektedir. Bunun sebebi, Cebirsel ifadeler konusu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaktan geçmektedir. Bunun için öncelikle cebirsel ifadenin ne anlama geldiğini öğrenmemiz gerekmektedir.
Cebirsel İfade; bir işlem yapıldığından en az bir bilinmeyen ya da bir işlem içeren ifadelere cebirsel ifade adı verilmektedir. Aynı zamanda cebirsel ifade konusu ile birlikte birçok soruda değişken ve bilinmeyen sözcüklerine rastlayabilirsiniz. Aslında değişken ve bilinmeyen terimleri aynı anlama gelmektedir. Çözümlenecek olan bir problemde sayı bilinmiyor ise, sayı yerine değişken ya da bilinmeyen sözcüğü kullanılmaktadır. Ayrıca cebirsel ifade konusunda terim sözcüğü birçok kere karşınıza çıkar. Terim ve katsayı sözcüklerinin yoğun olduğu bu konuda terim ve katsayı sözcüğünün de anlamını bilmek önemlidir. Terim; Bir cebirsel ifadenin olduğu çözümde bir sayı ile bir ya da birden fazla değişkenin çarpımına terim adı verilmektedir. Aynı zamanda değişken ile çarpım yapıldığı durumlarda elde edilen sonuca ise katsayı adı verilir. Cebirsel İfade konusu ile birlikte;
- Sabit Terim
- Benzer Terim
- Cebirsel İfadelerde Toplama İşlemi
- Cebirsel İfadelerde Çıkarma İşlemi
- Cebirsel İfadelerde Çarpma İşlemi
gibi işlemleri de yakından gözlemleyebilirsiniz. Bununla birlikte detaylı olarak incelediğiniz bu konular ile alakalı işlem yapabilirsiniz. Konuları daha iyi öğrenmek ve işlemlerin nasıl yapıldığını kavramak amacı ile bol bol test çözmenizi tavsiye ediyoruz. 6.Sınıf Matematik Cebirsel İfadeler konusunu öğrenmek matematik problemlerini rahat bir şekilde çözmek anlamına gelmektedir. Bu konu oldukça önemli olduğundan birçok sınavda birçok soru kalıbı ile karşınıza çıkabilmektedir. Bundan dolayı konu ile alakalı biraz olsun bilgi sahibi iseniz, biraz daha araştırma yaparak sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözmeye başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir