6. Sınıf Matematik Kesirlerle İşlemler Testi

6. Sınıf Matematik Kesirlerle İşlemler Testi

Matematik dersi öncelikle okumaya anlamaya ve pratik yapmaya dayalı bir derstir. Bundan dolayı matematik dersine çalışırken anlamak oldukça önemli bir eylemdir. 6.Sınıf Matematik Kesirlerle İşlemler konusunun anlaşılması dönem boyunca öğrenilecek olan konularla alakalı temel bilgi sahibi olmak anlamına gelir. Bundan dolayı Matematik dersinde gösterilen Kesirlerle işlemler konusunu iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Kesirlerle işlemler konusuna geçmeden önce, öncelikle kesir teriminin anlamının öğrenilmesi gerekir. Kesir teriminin altında yatan anlam bölme işlemi olarak nitelendirilir. Çünkü Kesirlerle İşlem konusu detaylı bir şekilde öğrenildiğinde, bu konu ile alakalı problem çözüldüğünde, problemde verilen parçalar eşit bir şekilde kesirler tarafından bölünmesi istenir. Bundan dolayı kesirler genellikle bir şeyi eşit parçalara bölebilmek için kullanılır. Kısacası bir bütünün eş parçalarını ifade edilme şekline kesir denir. Kesir grafiği yapısında üç temel unsuru barındır.
- Pay 3
- Kesir Çizgisi ------
- Payda 5
Öncelikle kesir gösterimi elde edebilmek için pay, kesir çizgisi, payda olmak zorundadır. Yukarıda belirtilen gösterim üç bölü beş şeklinde okunmaktadır. Kesirler ile alakalı temel bilgiye sahip iseniz, 6.Sınıf Matematik Kesirlerle İşlemler konusunda öncelikle kesirlerin çeşitlerini inceleyeceksiniz. Kesirlerin çeşitleri olarak belirtilen kesirler ise; Basit kesir, Bileşik Kesir, Tam sayılı Kesir olarak bilinir. Bu kesirlerin gösterim şekilleri normal kesirlerden farksızdır. Kesir türü ne olursa olsun gösterim yapılırken mutlaka pay, kesir çizgisi ve payda ifadeleri kullanılır. Aynı zamanda 6.Sınıfta gösterilecek olan bu konu ile alakalı Kesirlerin karşılaştırılmasını yakından inceleyebilecek, kesirlerle alakalı bazı işlemler yapabileceksiniz. Kesirlerle İşlemler konusunun Sonucunda
- Kesirlerde Toplama İşlemi
- Kesirlerde Çıkarma İşlemi
- Kesirlerde Çarpma İşlemi
- Kesirlerde Bölme İşlemi
gibi işlemleri yakında inceleme ve öğrenme fırsatı bulabileceksiniz. Aynı zamanda kesirlerle alakalı işlem yaparken kesirlerin türleri ile alakalı işlem yapmayı öğrenebilirsiniz. Matematik dersinde gösterilen ya da gösterilecek olan kesirlerde işlemler konusunu yakında incelemeli ve bu konu ile alakalı testler çözmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte kesirler konusunu tam olarak kavrayabileceksiniz. Ayrıca sizin için hazırlamış olduğumuz testi çözerek kendinizi deneyebilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir