6. Sınıf Matematik Oran Testi

6. Sınıf Matematik Oran Testi

Günlük yaşamımızda ya da hayatımızda birçok kullandığımız cismin maddenin dahi oranı vardır. Matematik alanındaki bahsedilen oran ise bambaşkadır. Bu yüzden matematik dersinde anlatılan oran konusu ile günlük hayattaki duyulan oran terimini karıştırmamak önemlidir. Bundan dolayı matematikteki oran tanımı çok iyi bir şekilde öğrenmelidir. Aynı zamanda 6.Sınıf başta olmak üzere birçok sınıf sınavlarında oran problemleri çokça sorulmaktadır. 6.Sınıf Matematik Oran konusunu öğrenebilmek için öncelikle oran ile alakalı araştırma yapmanızda fayda var. Matematik konusu olan oran ile alakalı temel bilgi sahibi olmak istiyor iseniz, öncelikle oranın anlamını öğrenmeniz gerekir.
Oran; aynı veya farklı birimlerle ölçülen iki çokluğun birbirine bölünerek karşılaştırılmasına denir.
Matematik dersinde ise birçok oran çeşidi bulunmaktadır. Oran konusunu detaylı kavrayabilmek adına oranın ve oranın çeşitlerinin ne olduğu tam olarak bilinmelidir. 6.Sınıf Matematik dersinde Oran konusunda;
- Birimli Oran
- Birimsiz Oran
olmak üzere 2 başlıkta oran konusu göreceksiniz. Aynı zamanda oran konusu içerisinde oranı verilen iki çokluktan biri verildiğinde diğerini bulma ile alakalı problemler çözeceksiniz. Bu problemleri sağlıklı ve doğru bir şekilde çözmek için oran ve oran ile alakalı işlemlerin nasıl yapıldığını 6.Sınıf Matematik Oran konusundan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca matematik dersine görmüş olduğunuz oran ve oran problemleri ile alakalı test yaparak bu konuyu daha iyi bir şekilde öğrenmenize yardımcı olabilirsiniz. Oran çeşitleri ile alakalı ön bilgi vermek gerekirsek; Birimli Oran; Farklı birimlerin karşılaştırılmasına olayına verilen genel isimdir. Birimsiz Oran ise; verilen ya da bulunan oran yazıldığında birim hiç oluşmuyor ise ya da ortaya çıkan birim sadeleşerek kayboluyor ise bu sonuç birimsiz oran olarak adlandırılır. Matematik dersinde gösterilecek olan Oran konusunun ön bilgisi bu şekildedir. Fakat oran bulma ve oran hesaplama konuları ile alakalı bilgi sahibi olabilmeniz için konuyu incelemeniz gerekmektedir. Ayrıca konuyu incelediğiniz takdirde bu konu ile alakalı alıştırma ya da test çözmek istiyor iseniz, sizin için hazırlamış olduğumu 6.Sınıf Matematik Oran Testini hemen çözmeye başlayabilirsiniz.

Tümünü Gör
TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA

“6. Sınıf Matematik Oran Testi” için bir cevap

  1. İrem Akcan dedi ki:

    Bence güzel bir site+_+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir