İlkokul 4. Sınıfta Sınavlar Kaldırılıyor mu?

Ülkemizde yer alan sınav sistemindeki değişikliklerden dolayı bazı eğitim düzeylerindeki sınavların kaldırılmasında karar kılınmıştır. İlkokul başlangıç düzeyleri olan 1. 2. ve 3. Sınıfta zaten sınav yapılmıyordu. 4.Sınıfta yapılacak olan sınavında kaldırılması gündemde. İnternet ortamında sınav sistemleri oldukça fazla konuşulan konulardan birisidir. Sınav sisteminin fazla konuşulması ve sınav sistemine verilen tepkilerden dolayı bu konuda düzenleme yapılması gerektiğine karar verilmiştir. Haftada ders saati üçten fazla olan derslerde üç sınav yapılmakta idi, alınan karar ile bu düzenleme tamamen kaldırılmıştır. Yeni düzenlenen sınav sistemine göre 4. 5. 6. 7. ve 8. Sınıflarda dahil olmak üzere her dersten bir dönem yazılı yapacağı kararı da alındı. Bununla birlikte 4. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda her dersten bir dönemde iki sınav yapılmaktadır. Sınavlar yapılmadan önce sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Aynı zamanda sınav sistemindeki değişikliklerden dolayı bir sınıfta ya da şubede bir günde yapılacak olan sınav sayısı ikiyi geçmemekle birlikte, her bir sınav süresi ise ders saatini geçmeyeceği bildirilmektedir.

 

Sınav Sisteminde Dikkat Çeken Diğer Değişiklikler

 

Yapılan ya da yapılacak olan sınavlara herhangi bir nedenden dolayı katılamayan, bununla birlikte projelerini de zamanında teslim etmeyen öğrencilerin durumu okul yönetimi tarafından yazılı, e-posta veya bakanlık mobil bilgi servisi programları ile velisine bildirilecektir. Veliye verilen bu bilgiler doğrultusunda veli bu konuda okul yönetimini bilgilendirmek isterse, en geç 5 iş günü içerisinde okul yönetimine yazılı olarak bildirecektir. Sınavlara geçerli özrü ya da katılmamak için geçerli bir sebep sunamayan öğrencilerin durumları puanlama ile değerlendirilmeyecek. Bu tarz durumda ise öğrencinin e-okul karnesine G (Girmedi) ibaresi belirtilecektir. Öğrenci tarafından teslim edilen projeler öğretmen tarafından değerlendirildikten sonra öğrenciye iade edilecek, bununla birlikte ders yılı sonuna kadar saklanması istenecektir.

 

Sınavların ve İşleyişin Değişmesi

 

Sınavların ve işleyişin değişmesi ile ilgili tam bilgi sahibi olunmalıdır. Sınav sistemi ve dikkat edilebilecek hususlara uymayan öğrenciler ciddi cezalara maruz kalabilmekle birlikte, dikkat çekilecek olan değişiklikler gereği gibi yapılmadığında 1 sene daha geç mezun olmanıza imkan sunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir