Kodlama Çocuklar İçin Faydalı mıdır?

Bilişim dünyasında yer alan alanlar çocukların fikir ve zihinlerindeki gelişimin kalıcı olmasına yol açmaktadır. Özellikle kodlama alanında başarı yakalayan ve bu alanda çalışmalar yapmak için eğitimler alan çocukların analitik, eleştirel, tasarım odaklı düşünebilme, problem çözebilme gibi yetenekleri bu sayede gün yüzüne çıkabilme imkanı buluyor. Bilişim teknolojileri alanındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı ilkokul müfredatlarında bilişim teknolojileri dersi yer alıyor. Eğitim öğretim dönemi içerisinde bilim, teknoloji, mühendislik gibi derslerin %60’ının bilgisayarla ilgili olmasından dolayı, böylece dijital gelişimlerin hızı kesilmeyecek aksine teknoloji alanındaki gelişmelerin artması sağlanacak. Birçok alanda bilgisayar ve program olduğundan böylelikle kod yazma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Kod yazma gerekliliği nedeni ile ülkeler müfredatında değişikliğe gitmektedir. Kodlama ve kod yazma ihtiyacı arttığından Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik gibi alanlarda nitelikli kalifiyeli eleman ihtiyacı da artmaktadır.

 

Bilgisayar ve Kodlama Alanındaki Eğitim


Bilgisayar işleri ve kodlama eğitimi yapay zekalı bir program oluşturacağınızdan dolayı zor bir süreçtir. Birçok uzman ve analiste göre bilgisayar alanındaki çalışmalara ve kodlama eğitimlerine erken yaşta başlanmalıdır. Bu alanda ülkemizde verilen eğitimler ise 8 – 12 yaşları arasında başlamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre çocukları kodlama ve bilgisayar alanındaki çalışmalara yönlendirmek kolay fakat bu alandaki devamlılığı elde edebilmek zor. Bundan dolayı bilgisayar ve kodlama alanındaki eğitimler ilk başlarda basit görsellerle ve blok grafikleri yardımı ile anlatılmaktadır. Blok ara yüzleri eğitimine başladıktan sonra uzmanlara göre tek bir programlama dilini öğrenmek hedeflenmelidir. Bu tarz yaklaşımlar sonucunda tek bir dil öğrenildiğinde diğer dilleri öğrenmek kolaylaşıyor.

 

Nesne Tabanlı Programlar ve Eğitim


Bu tarz bilişim teknolojileri ile ilgili eğitimler uzmanlara göre şart. Nesne tabanlı Scratch, code.org gibi platformlarda bloklar yardımı ile ara yüzün öğrenilmesi birçok dil destekleri ile sağlanabiliyor. Bilişim alanında eğitim gören çocuklara öncelikle nesne tabanlı programlarla eğitim verilmektedir. Nesne tabanlı programlar hem çocukların eğlenerek öğrenmesine hem de sürükle bırak yönetimi ile kodlama dersinin daha fazla ilgi çekmesine neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir